מאמרים

עיצוב גרפי

עיצוב פנים בצבע///סדרת פוסטים בנושא עיצוב חללים עסקיים

חזור למאמרים

סטודיו דותן-לידז'יאחת הסיבות המרכזיות שהתאהבתי בעיצוב פנים למגזר המסחרי/מוסדי היא היכולת להשתמש בצבעים נועזים בצורה חופשית יותר בחללים האלו.

להבדיל מבתים פרטיים בהם אנשים צריכים גם או בעיקר לנוח ולהירגע , חללים עסקיים ומוסדיים הם מקומות עבודה וקבלת קהל בהם אנו נדרשים לעורר תחושות מעוררות יותר. (יוצאים מהכלל הם חדרי בתי מלון ומרגוע למיניהם )
במשרדים לדוגמא נוכל להיות אפילו בתוך חללי העבודה עצמם ובלבד שהצבע האנרגטי לא יהיה כל הזמן מול הפנים של העובדים, כן ניתן יהיה לעשות שימוש בצבע עז ושטח גדול מהרגיל אך רצוי שלא יהיה בעל נוכחות ממושכת כאשר צריכים לעבוד ולהתרכז. דוגמא מצוינת לכך היא המשרד/סטודיו שלנו. הסטודיו שלנו הממוקם בעיר התחתית בחיפה יושב על הרחוב ונראה לעוברים ושבים כחנות בשל חלון ראווה גדול ושקוף. הקונספט העיצובי היה יצירת שכבות חומרים לעומק החלל, כאלו שיצרו חוויה של עומק ומסתורין לעוברים ושבים ברחוב. אחת מאותן "שכבות" הוא הקיר הצהוב, הקיר הצהוב גובהו 4.5 מ' ורוחבו 4 , מפריד בין הסטודיו לבין המשרד הקטן. הצוות שעובד בחלל הפתוח אינו מועמס ע"י הצהוב כיון והוא אינו נמצא ממש לנגד עינם אלא בגבם או מצידם. לעומת זאת אנשים שחולפים ברחוב או נכנסים לסטודיו נהנים ממראהו של אלמנט פשוט אבל מרשים ולא שיגרתי.

דוגמא נוספת ולא שגרתית לשימוש בצבע היא פרויקט ההרחבה של מלון 1926 שעשינו לפני שנתיים. המלון שהתרחב נכנס למבנה שכן שהיה מעוצב כבר משיפוץ קודם שנעשה בו ואנחנו היינו אמונים על התאמת החדרים לשפת המותג הצבעונית והבועטת של המלון. רציתי נורא

לעשות שימוש בצבע גם בחדרים החדשים (כפי שעשיתי בחדרים המקוריים) אך החדרים הללו,

עיצוב פנים בחיפה 1926היו עם רצפה בגוון חום ו"שטיחי" ריצוף מצוירים בגוונים שממש לא התאימו לשפת המיתוג שלנו. מה עשיתי? חשבתי שנוכל לעשות שימוש בצבע אבל לא בקירות אלא בתקרה , על מנת למנוע גימורים מכוערים בפינות המפגש על הקירות עשינו שימוש בפרופילי פוליאטרן דקורטיבים וצבענו את התקרות של החדרים בחמישה גוונים שונים. התוצאה הייתה חדרים עם אווירה שונה בכל אחד מהם הצבע הכתיב אופי לכל אחד מהחדרים ונתן טוויסט לחללים המיוחדים של הבניין משנות ב-20.

לאלו מכם שלא נבהלו מהרעיון ומסוגלים לדמיין איך אפשר בקלות ובזול לייצר אמירה ייחודית בעזרת צבע בחלל הנה מספר טיפים ליישום:

-  נסו להתאים את הצבע הנועז שלכם למותג שלכם. לדוגמא אם אתם משרד עורכי דין שמרני ומהוגן ובכל זאת רציתים להתפרע תוכלו לנסות ולהשתמש בגוונים עמוקים וכהים יותר כמו סגול כהה, כחול כהה או אפילו שחור. כמובן שהגוון של הצבע חשוב עד מאוד ואל תחששו לנסות ולבדוק על הקיר מספר גוונים לפני שתגיעו להחלטה.

- עמדו בחלל שלכם ודמיינו את אופי העבודה בו, נסו להשתמש בצבע במקום בולט שיצור רושם ראשוני בלתי נשכח, אך היזהרו שלא להתיש את מי שיחיה בחלל הזה. (מה לעשות רובנו חיים בעבודה..)

-  צבעים חמים (צהוב, כתום אדום וכו') מייצרים אנרגיה גבוהה, הם מעוררים לפעילות ויוצרים אי שקט ולכן נראה אותם המון במסעדות בכלל ומסעדות אוכל מהיר בפרט הם מעודדים תיאבון ורצון לקום וללכת בו זמנית. בחללים מסחריים לקמעונות יכולים גם הם ליהנות מהשפעתם שיוצרת בלבול לעיתים ועוררות ובכך לעודד קניה .
עם זאת , אם יש לכם משרד או מקום שמצריך גם פעילות רגועה וממושכת חפשו את המקומות הציבוריים יותר בהם הפעילות קצרה יותר וממוקדת יותר.

-  צבעים קרים (כחול, סגול, הירוקים הכחולים וכו') מייצרים אנרגיה נמוכה יותר. הם יוצרים תחושת יציבות, רוגע וכדומה. לכן נראה אותם יותר במקומות כמו משרדים , מסעדות עם תפריט לישיבה ממושכת וכדומה. כמובן שאין חוקי ברזל , צבע חם ליד צבע קר יכול לעשות קסמים ושימוש אמיץ במקומות לא שיגרתים יוכל לייצר חללים מרשימים וזכירים.

-  אל תפחדו להעז ! אנחנו רואים דוגמאות מכל העולם על שימוש נועז בצבע שהולך עד הסוף ומניב תוצאות מפתיעות. אל תפחדו לחפש באינטרנט דוגמאות לחללים צבעונים שאתם אוהבים וממש להעתיק. כן, כן, אין שום דבר רע בלהעתיק משהו טוב.

כמובן שיש עוד מיליון כללים ועוד מיליון יוצאים מן הכלל אבל אני מקווה שנתתי לכם חומר למחשבה ופתחתי לכם צוהר לעולם צבעוני יותר.