מאמרים

עיצוב גרפי

עיצוב משרדים///אספקטים טכנים בתכנון ועיצוב משרדים// סדרת פוסטים בנושא עיצוב חללים עסקיים

חזור למאמרים

שלום לכולם , אחרי הפוגה קצרה אנחנו חוזרים עם הפוסט האחרון בסדרה על עיצוב משרדים שיעסוק השבוע באספקטים הטכניים שיש לקחת בחשבון בבואכם לתכנן את המשרד שלכם.

הכנות חשמל ותקשורת
במשרדים גדולים ישנה חלוקה סטנדרטית בד"כ לחלל קבלה בו יושבת המזכירה, חדר הישיבות, חדרי משרדים ליחידים או יותר וחללי שירות (מטבחון, מחסן, חדר תקשורת וכו') .
בבואכם לבצע הכנות חשמל רצוי היה למקם לכל עמדת מחשב – עמדת "אופיס" . עמדת "אופיס" היא למעשה המונח המקצועי לרב שקע הכולל 4 שקעי חשמל ו-2 שקעי רשת. עמדת "אופיס" לכל עמדת מחשב תייצר ודאות כמעט מוחלטת שלא יחסרו שקעי חשמל לאיש וכל אחד יוכל להתחבר בקלות לטלפון ולאינטרנט. רצוי שלא לסמוך על מערכת WI-FI במשרד לצורך עבודה שוטפת של עמדות העבודה שכן ברוב המקרים היא תהיה איטית יותר מחיבור ישיר בכבל. מה שכן ברור שרצוי שיהיה WI-FI וזאת לשימושם של אורחים או בעמדות ישיבה שאינם קבועים.
בחדרי הישיבות , נהוג היום למקם עמדת "אופיס" למרכז שולחן הישיבות המתחברת ל-FLIPUP המותקן במרכז השולחן. ה-FLIPUP הוא אותו מתקן פלסטיק המורכב במרכז השולחן ומאפשר הסתרה של השקעים השונים כשלא משתמשים בהם. כמו כן , יש לקחת בחשבון את אופן ההצגה בחדר הישיבות , בטלויזיה או במקרן , שכן החלטה זאת תשפיע על הכנות החשמל שנעשה. במצב מיטבי יש לבקש מהקבלן להכניס מתחת לריצוף צינור השלחה בקוטר 50-60 מ"מ , העובר בין שולחן הישיבות לבין הטלויזיה או המקרן . הצינור יאפשר לנו להעביר את כבלי ה- HDMI וה-VGA בין הטלויזיה/מקרן לבין המחשב בו תשב המצגת .
התוצאה הסופית של תכנון מיקומי חשמל ורשת מוקפד הוא משרד ללא כבלים נראים, שיא הנקיון והאלגנטיות.
חשוב לערב עוד בתחילת התכנון את אנשי התקשורת (בעלי מקצוע מתמחים שלא עובדים עם קבלן השיפוצים הסטנדרטי) ולוודא איתם את ההכנות השונות ומיקומי התקשורת בניהם גם ארון התקשורת המחבר את כל המערכת יחדיו.
ראוי לציין שהתייעצות עם יועץ חשמל יכולה לחסוך לנו הרבה כאב ראש ותבטיח לנו רמת איכות מסוימת. אנשים רבים נרתעים מתשלום לייעוץ מלא ע"י יועץ חשמל אך חשוב לדעת שישנם יועצים המוכנים לסייע בתכנון הראשוני ברמה עקרונית ולהגיע לביקורת טרם המסירה ע"י הקבלן, מסלול יעוץ כזה זול בהרבה מייעוץ מלא.

מיזוג
מיזוג הוא תחום התמחות בפני עצמו, בפרויקטים גדולים נעזרים ביועצי מיזוג אך בפרויקטים קטנים ניתן להביא את איש המיזוג (זה שגם מוכר) ולשמוע לדעתו. במקרה כזה רצוי לקבל חוות דעת והצעת מחיר ממספר אנשי מיזוג בכדי לוודא שלא מדובר ב"ניפוח" לצורכי מכירה, אדריכל ומעצב מנוסים יכולים גם הם לתת את הדעת בנושא.
על מנת להבין מהו סוג המיזוג המתאים למשרדכם עליכם לפרוט את הצרכים וזמני השימוש בחללים השונים .  בפרויקטים רבים יהיה שילוב בין מספר מערכות, לדוגמא מערכת מרכזית לאזורים הציבוריים (המסדרונות, חלל הקבלה, המטבחון וכו') שנמצאים בשימוש יחד ובמשך רב היום ואילו במשרדים הפרטיים בהם השימוש אינו סדיר יחידות קטנות נפרדות . אם למעשה גם המשרדים נמצאים בשימוש רב שעות היום היה מומלץ לחבר גם אותם למערכת המיזוג המרכזית (שכן התוצאה לרב אחידה יותר מבחינת הטמפרטורה ויפה יותר מבחינה אסתטית) , במקרה ויש את האפשרויות תוכלו להתקין מערכת כדוגמת ה-INVERTER שבה ניתן לשלוט על על פתח אוורור בנפרד והטכנולוגיה שלה חוסכת באנרגיה בצורה משמעותית.
בכל אחד מהמקרים יש לתכנן את הנושא מראש בשל מערכות הניקוז , החשמל והגבס (הנדרש במקרה של הסתרה) . כמו כן חשוב שלא לשכוח – לכל מזגן יחידה פנימית וחיצונית , ישנם מבנים בהם מחויבים הלקוחות להעלות את היחידות החיצוניות אל הגג או אל מקום מוסכם אחר על חזית המבנה , מיקום זה ישפיע על הצעת המחיר של איש המיזוג ורצוי לקבל הערכה מוקדמת בכדי למנוע את עוגמת הנפש אח"כ.

בטיחות ונגישות
משרדים אינם נדרשים להוצאת רישיון עסק ולכן אין גורם פיקוחי הדורש מהם כחובה להיוועץ ביועץ בטיחות או נגישות. עם זאת אין זה אומר שהם פטורים מציות לתקנות הבטיחות השונות וחוק הנגישות. במקרה של תאונה שנבעה מליקוי בטיחותי או תלונה מצד אדם בעל מוגבלות יעמוד בעל המשרד בפני בעיה שלעיתים כלל לא היה מודע שקיימת . לכן כן חשוב מאוד לבדוק את האספקטים הללו ולוודא גם במקרה של שיפוץ או רענון שהחלל עומד בתקנות השונות.

כמובן שישנם עוד מרכיבים רבים בתכנון משרד , אם תרצו להמשיך ולהתייעץ איתנו בנוגע לעסק שלכם נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה .
סופש מקסים :)