מאמרים

עיצוב גרפי

מה זה הצבע הזה??

חזור למאמרים

רובנו המכריע פוחד מצבע. כן, כן,  ממש פוחד. אני לא יכולה לספור את מספר הפעמים שהגיעו אליי לקוחות וכשעלה נושא הצבע הם אמרו " אנחנו רוצים משהו קלאסי, נגיד.. שמנת", זה לא שיש לי משהו נגד שמנת, להיפך שמנת הוא צבע נפלא – אבל בחירה בשמנת היא לא רק עניין של טעם, היא בחירה בטוחה ובעיקר מוכרת.

והיום אני רוצה לספר לכם סוד. צבע הוא לא דבר קבוע, צבע כמו מצב רוח יכול וצריך לחלוף. בהשקעה לא גדולה אפשר להחליף ולכסות כל קיר ססגוני , כך שדווקא בצביעת הבית אני מזמינה אתכם להעיז לגוון ולהגשים פנטזיות.

אז איך עושים את זה?

לפני שנדבר על הטכניקה לבחירת מושכלת , נדבר על צבעים באופן עקרוני.

לכל צבע אנרגיה משלו, ולא , לא מדובר פה בקטע רוחני, מדובר פה במשהו אמורפי שכולנו מרגישים בנוכחותם של צבעים מסוימים. לדוגמא, אדום ידוע כצבע מעורר תאבון, אנרגטי ותזזיתי. זאת הסיבה שנראה אותו הרבה בהקשר של בישול, מסעדות ובכלל במה שקשור לאוכל.

להבדיל ממנו כחול משרה תחושה רגועה יותר , לפעמים עצובה לפעמים שמחה תלוי בגוון שנבחר, אבל בהחלט מדובר בצבע שלוו ורגוע יותר.

ברגע שנצבע את הסביבה שלנו, נייצר בחלל אנרגיה מסוימת, אוירה שתכתיב את התחושה שלנו כאשר נתנהל בתוכו (נשב, נלמד, נישן, נראה טלויזיה וכו) -

כדוגמא מוקצנת ניתן להסתכל על הסניפים המקוריים של מקדונלדס הצבועים ככלל בצבעי המותג אדום וצהוב. השילוב של השניים יוצר אצל המשתמש/הסועד חוויה ממסכת – האנרגיות עולות , הרעב גובר אך המסעדה לא מרגיעה ומעודדת שהות ארוכה , להיפך היא גורמת לך לרצות לקנות, לאכול וללכת . למקדונלדס כמסעדת פאסט פוד , זה מצוין , כמובן שבחדר שינה זה יהיה נוראי.

כלומר צבעים והתחושות שהם מייצרים אצלנו הם כלי בתהליך עיצוב החלל, בחירה מוטעית יכולה בהחלט לקבוע את האופן שבו נשתמש בחלל ואם בכלל נרצה להשתמש בו.

לכן , כאשר נבחר צבע חשוב שנהיה אינטואיטיבים (מה שנקרא עם יד על הבטן) ונבדוק מה הצבע הזה עושה לי? מה המינון שנכון לחדר?

תמיד נוכל לחפש מקרי קיצון לשימוש באותו הצבע – אותם נפגוש לרוב בחללים מסחריים כגון חנויות קונספט, מרכזי שירות של מותגים, חנויות בגדים ולבדוק איזו הרגשה מעצים שימוש בצבע מסוים.

דוגמא לפלטת חומרים שיצרנו לסטודיו

אחת השיטות הטובות לבחירת צבעים לחדר, והאמת לכל בחירה חומרית, הוא לייצר פלטת חומרים. פלטת חומרים היא בעצם ה"סלט" של החומרים בחלל. ניתן לעשות אותה בצורה מסודרת על דף לבן חלק עם ריבועי דוגמאות חומרים מסודרים, וניתן לאלתר על השולחן בסלון אוסף חומרי .

כדי ליצור פלטת חומרים, לוקחים דוגמא קטנה מכל החומרים המרכיבים את החלל מניחים אותם זה בסמוך לזה. משתדלים שגודל הדוגמא יהיה בקורלציה לנוכחות החומר בחלל.

נגיד פיסה צבעונית עם ריפוד הספה המיועדת, חומר מתכתי וכסוף לגוף תאורה, דוגמת הריצוף שבחרנו ודוגמא של הצבע שחשבנו לשלב בחדר.

הפלטה עוזרת לנו לראות תמונה מקורבת  של מה שיקרה כשנשלב את כל החומרים יחד במציאות, היא מאפשרת לנו לבדוק מינונים ואם הגזמנו או קימצנו .

אני יודעת, עכשיו אתם אומרים לעצמכם אבל איך זה עוזר לי, אני עדיין צריך לדמיין! וזאת הסיבה שצבע דורש אומץ. אין אף הדמיה שבעולם שתצליח להמחיש לכם עד הסוף איך יראה החלל הסופי,

אבל כל עוד אתם עושים בחירות מושכלות, בודקים אותן היטב לפני שאתם מיישמים והכי חשוב מוודאים שאם בעוד שנה ימאס לכם תוכלו לשנות אותה – אין לכם מה לפחד .  כמו בכל תחום אחרי כמה התנסויות מוצלחות תרגישו יותר חופשיים לנסות ולבדוק אפשרויות נועזות יותר.

ומי יודע אולי תגלו ששמנת זה לא הצבע האידאלי בשבילכם.

שיהיה צבעוני ומוצלח!